Koronavirüs ve Yardım Programlarımız

Hollanda IHH olarak, 2020 Ramazan yardımları ile alakalı  21 ülkeye yardım programı planladık. Planlamaya göre 25 bin civarında gıda paketi dağıtılacak, 50 bin civarında yoksula iftar yemeği verilecek, 3500 civarında yetime bayramlık elbise dağıtılacaktır. Ayrıca adak, akika, sadaka ve şükür kurbanları kesilecek, su kuyuları açılacak ve bazı kalıcı yardım projeleri gerçekleştirilecektir.

Hollanda IHH olarak, yardım programı yaptığımız bütün ülkelerde partner kuruluşlarımız ve temsilcilerimiz  aracılığıyla yardımlarımızı yoksullara ulaştırmaktayız. Yardım paraları, banka havalesi ile partner kuruluşlarımızın hesabına ödenmektedir. Yardım görevlilerimiz, yoksul ülkelere kesinlikle elden yardım parası götürmemektedir. Böyle olunca korona virüsü nedeniyle oluşan kriz,  yardım programlarımızı aksatmayacaktır.  Bu yıl Ramazan ayında planladığımız yardım programlarımız eksiksiz devam edecek, uçuş imkanı olan ülkelere yardım görevlilerimiz gidecek gerekli kontrol ve takibatı yapacak, uçuş imkanı olmayan ülkelerde partner kuruluşlarımız ve temsilcilerimiz yardım dağıtımlarını organize edecektir. Allah’ın izniyle ramazan yardımlarımız her sene olduğu gibi bu sene de yoksullara ulaşacaktır.

Korona virüsü nedeniyle coğrafyamızda büyük bir salgın krizi yaşanmaktadır. Bu konuda gerekli tedbirleri alarak, devlet yetkililerinin talimatlarına elbette eksiksiz uymak gerekmektedir. Ancak başka coğrafyalarda yıllarca daha büyük insani krizler yaşanmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’nun raporuna göre, yetersiz beslenmeden dolayı her gün 25 bin civarında insan hayatını kaybetmektedir. Böyle bir ortamda yoksul kardeşlerimizi de unutmayalım.

Ancak, birlik, beraberlik ve yardımlaşma ile bu krizlerin üstesinden gelebiliriz.